Hakkımda

ÖZGE GÜNAYDIN

1975 İstanbul doğumludur. Lidya ve Alisa adında iki kız çocuğu annesidir. İSTEK Vakfı’ndan Altın Genç Ödülüyle mezun olup, Sabancı MYO da Moda Tasarım bölümünü bitirmiştir. Boğaziçi Üniversitesi’nde sanat tarihi dersleri almış ve Hüseyin Özçoban da dahil pek çok sanatçıyla beraber çalışarak resim ve heykel eğitimi görmüştür. Ayrıca Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir. İyi düzeyde İngilizce ve Fransızca konuşmaktadır.

20 yıllık iletişim sektörü geçmişine sahip olan Özge Günaydın, Brothers&Sisters Ajansın Başkanı, Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu ve NEYAD (Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği) Yönetim Kurulu Üyesidir.

Ayrıca Uluslar arası Plastik Sanatçılar derneği üyesi olan sanatçı, yazar ve iş kadını Özge Günaydın, Haliç Üniversitesinden ‘’Sanat Terapisi’’ eğitimi almıştır.

10 yaşından beri sanatla uğraşan Özge Günaydın, 2015 yılında meme kanserine yakalanmıştır. Hastalık sürecinde de sanatı bırakmamış, resim, seramik ve heykel sanatlarında eserler vermeye devam etmiştir. Her zaman sanatın iyileştirici gücüne sığınarak bu hastalığı yendiğini belirten Özge Günaydın, meme kanserinde erken teşhise farkındalık yaratmak ve sanatın iyileştirici gücüne vurgu yapmak amacıyla 2016 Mayıs ayında “Kansere Göğüs Ger” adında bir heykel sergisi, 2017 yılında ise Art in Hospital projesiyle karma resim sergisini gerçekleştirmiştir. Basında büyük yankı uyandıran bu sergiler ülkemizdeki meme sağlığı bilincinin geliştirilmesi ve erken teşhisi olanaklarının yaygınlaştırılmasına katkı sağlamıştır. Her iki serginin de tüm geliri Senoloji Derneği’ne bağışlanmıştır.

Özellikle hastalığında kazandığı deneyimlerinden sonra sanatın evrensel kavramını ve iyileştirici gücünü toplumun her kesimine yayabilmek için çeşitli çalışmalar yapmıştır. Sanatın iyileştirici ve dönüştürücü özelliklerinden herkesin faydalanması amacıyla 2016 yılında hayata geçirdiği Sanat Seninle Derneği’nin Kurucu Başkanlığı’nı yürütmektedir. Dernek misyonunu, ortak bir dil oluşturan sanatı herkese ulaştırmak ve her yönüyle sanata katkıda bulunmak olarak tanımlayan Özge Günaydın, İstanbul Cerrahi Hastanesi iş birlikteliğiyle Art in Hospital projesine imza atmıştır. Proje kapsamında açılan “Hayatın Senin Elinde” sergisinin basın yansımaları oldukça büyük etki yaratmıştır. Meme kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekmek için oluşturulan #hayatinseninelinde sergisinde sanatçının resim ve heykel çalışmalarına yer verilmiştir. Ulusal ve yerel basında büyük ilgi uyandıran Art in Hospital sanat projesi ve proje kapsamında başlatılan #hayatinseninelinde meme kanserinde farkındalık hareketi, 3 senedir halen aktif olarak devam etmektedir.

2018 yılında ise nesli tükenmekte olan türlere dikkat çekmek ve sokak hayvanlarının korunması için “Ecrin” ismiyle bir heykel sergisi düzenlemiştir. Üçüncü kişisel sergisi olan Ecrin’de nesli tükenmekte olan gergedanların pop art yorumlarını, bronz ve kompozit döküm üzerine özgün desenlerle çeşitli ebatlarda çalışmıştır. Üç buçuk senelik bir çalışmanın sonucu olan gergedan heykellerinden oluşan serginin tüm gelirini, sokak hayvanlarının korunma, barınma ve bakım ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulacak Ecrin Yaşam Merkezi adına Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’ne bağışlamıştır.

Ayrıca ozgegunaydin.com adındaki web sitesinde yazıları yayınlanmaktadır.

2012/ Lidya’nın Masalları (Kitap)

2015/ Cari Hesap (Kitap)

2016 / Cari Hesapsız-Kendime Notlar (Kitap)

2016/ Kansere Göğüs Ger (Heykel Sergisi)

2017 / Panik Yok, Ben Kanserim (Kitap)

2017/ Hayatın Senin Elinde (Resim ve Heykel Sergisi)

2018 / Renkli Fikir Kumbaram (Kitap)

2018 / Zeynep Hanım (Kitap/Roman)

2018 / Ecrin Sergisi (Heykel Sergisi – Galeri Deniz)

2019 / Kişisel Sergi (Heykel – Galeri Kambur)

2019 / Kişisel Sergi (Heykel – Yeditepe Üniversitesi)

2019 Mart/ Portakal Çiçeği Sanat Kolonisi Ankara (Karma Sergi Heykel)

2019 Mart/ Art Ankara (Karma Sergi Heykel)

2019 Mart/ Nişart (Karma Sergi Heykel)

2019 Mart/ Newyork BM Etkinlikleri Westin Timesquare Hotel ( Kişisel sergi heykel)

2019 Mayıs/ Barcelona Art Nou Mil-Lenni Gallery (Karma Sergi)